Łączenie tabletek na odchudzanie z innymi lekami – na co uważać

Przyjmowanie jakichkolwiek leków bez uprzedniej konsultacji z lekarzem może zakończyć się tragicznie. Wszyscy o tym wiemy. Tabletki odchudzające nie są pod tym względem wyjątkiem. Nawet te wyprodukowane ze składników naturalnych mogą wejść w ludzkim organizmie w niebezpieczne reakcje w połączeniu z innymi składnikami leków czy suplementów. Na co powinniśmy uważać?

Łączenie tabletek na odchudzanie z innymi lekami

Znanym przypadkiem niepożądanego działania tabletek odchudzających i leków jest obniżenie wchłaniania niektórych związków przez organizm. Czasem tabletki na odchudzanie mogą przeszkodzić w przyswajaniu witamin, suplementów z witaminami lub innych preparatów.

To dotyczy zresztą też innych leków i oddziaływania między nimi. To jakie odstępy czasu powinny towarzyszyć przyjmowaniu danych substancji (w naszym przypadku), powie nam tylko doświadczony lekarz specjalista.

Chyba najbardziej znanym przeciwwskazaniem do przyjmowania tabletek odchudzających jest uczulenie na którykolwiek ze składników danego preparatu. W kombinacji z innym lekiem wrażliwość na jakiś składnik tabletki odchudzającej może się wzmóc. U jednych objawy mogą być skromne.

U innych mogą doprowadzić do wstrząsu, a nawet śmierci. Ponadto nawet osoby zdrowe, jeżeli przedawkują zalecane dawki preparatu, mogą doświadczyć równie niebezpiecznych skutków ubocznych.

Podobne ostrzeżenia przeczytamy na opakowaniach chyba wszystkich preparatów medycznych w sprzedaży.

Kolejnym niepożądanym działaniem tabletek na odchudzanie może być podnoszenie ciśnienia krwi. W połączeniu z innymi lekami, które działają w podobny sposób, gwałtownie zwiększa się u niektórych pacjentów szansa na udar.

Oczywiście nie tylko bowiem znanych jest wiele innych rodzajów powikłań spowodowanych niewłaściwym funkcjonowaniem układu krążenia. Zwykle przeciwwskazanie to będzie wiązało się z lekami wykrztuśnymi, a nawet przeciwalergicznymi czy z lekami na przeziębienie. Z podobnych względów i cukrzycy nie powinni przyjmować tabletek na odchudzanie (chyba że w wyjątkowych przypadkach zezwoli na to lekarz). Dodatkowo równie czujne powinny być osoby, które regularnie przyjmują leki antydepresyjne, przeciwbólowe (także przeciwmigrenowe).

W zdrowym ciele zdrowy duch

Dlatego uważajmy jakie tabletki odchudzające zażywamy. Jeżeli nasze zdrowie na to pozwala i przyjmowanie danych preparatów odchudzających odbywa się w porozumieniu i za zgodą naszego lekarza to szansa na powikłania czy utratę zdrowia znacznie maleją. Dodatkowo nie wolno nam zapominać, że najczęściej zdrowe odżywianie oraz wzmacniające ćwiczenia pomogą nam uzyskać wymarzoną sylwetkę.