Tabletki na odchudzanie a antykoncepcja hormonalna

Oto pytanie, które słyszymy u lekarza  za każdym razem kiedy przepisuje nam lekarstwo: Czy bierze Pani inne leki? Lekarzem nie kieruje ciekawość, ta informacja jest bardzo istotna z punktu widzenia naszego zdrowia. Niektóre leki nie mogą, bądź nie powinny być ze sobą łączone. To samo dotyczy tabletek antykoncepcyjnych, które zawierają hormony.

Pigułka antykoncepcyjna – i niektóre inne rodzaje antykoncepcji takie jak plastry, krążek lub zastrzyki – zazwyczaj zawierają hormony płci żeńskiej: estrogen i progestagen. Zatrzymują jajeczka przed opuszczeniem jajników, w wyniku czego ciąża jest wykluczona. Składniki niektórych lekarstw zaburzają działanie tych hormonów.

Do tej pory jedynym antybiotykiem, które został uznany za niebezpieczny w połączeniu z antykoncepcją hormonalną jest ryfampina (Rifadin), lek stosowany w leczeniu gruźlicy.Ryfampina powoduje zaburzenia w regularności miesiączki. Podnosi ryzyko zajścia w ciążę, nawet jeśli wzięłyśmy tabletkę antykoncepcyjną zgodnie z zaleceniami lekarza.

Leki ziołowe

Wiele leków ziołowych nie powinno mieszać się z pigułkami antykoncepcyjnymi. Których ziół szczególnie powinnyśmy unikać:

Ziele dziurawca – Niektórzy ludzie stosują go w leczeniu łagodnej lub umiarkowanej depresji oraz zaburzeń snu. Badania pokazują, że kobiety, które brały jednocześnie pigułki antykoncepcyjne i ziele dziurawca, miały wyższe wskaźniki przełomowego krwawienia i zwiększonego rozpadu estrogenów w organizmie, co wskazuje, że środki antykoncepcyjne miały zmniejszoną skuteczność.

Lucerna – Stosuje się przy kłopotach z nerkami, pęcherzem moczowym i prostatą.

Pigułki czosnku  – Niektórzy ludzie biorą je w celu obniżenia ciśnienia krwi, wysokiego poziom cholesterolu i innych chorób serca i krwi.

Siemię lniane – Jest stosowane w przypadku problemów z trawieniem, takich jak ciężkie zaparcia i zespół jelita drażliwego.

Pamiętajmy, że łączenie pigułek antykoncepcyjnych i pigułek odchudzających może wydawać się niebezpieczne, ale tabletki można łączyć, jeśli zachowamy środki ostrożności. W przeciwieństwie do popularnych przekonań, przyjmowanie obu pigułek może być zupełnie nieszkodliwe. Oczywiście zanim zdecydujemy się brać tabletki odchudzające razem z antykoncepcyjnymi, musimy się upewnić, że nie ma po temu żadnych przeciwwskazań.

Ważne jest również by zawsze, dokładnie czytać instrukcje na etykietach. Zacznij od przeczytania etykiety wybranych tabletek. Ulotka znajdująca się wewnątrz opakowania zwykle zawiera jasne instrukcje, czy można łączyć lek z innymi pigułkami.

Jeśli treść etykiety wskazuje, że tabletkę można przyjmować z pigułkami odchudzającymi bez żadnych skutków ubocznych, możesz być spokojna. Jeśli jednak jest inaczej, warto się skonsultować z lekarzem.

Lekarz zwykle radzi by pigułkę antykoncepcyjną łykać ok. trzy godziny po połknięciu tabletki odchudzającej. Branie tabletek w odstępstwie czasu, powinno wpłynąć na zmniejszanie wzajemnego oddziaływania kluczowych elementów obu pigułek w organizmie, a tym samym zmniejszyć wszelkie niepożądane reakcje.

Aby dowiedzieć się więcej o tym co na odchudzanie zapraszam do artykułu.