Tabletki na odchudzanie a alergie – jak mądrze wybierać suplementy?

W okresie poprzedzającym lato wiele osób, zwłaszcza kobiet, decyduje się na diety. Zbliżający się sezon urlopowy zachęca do zrzucenia “oponki” po zimie. Niekiedy odchudzanie nie ogranicza się wyłącznie do zmniejszenia posiłków, wykluczenia z diety niektórych produktów czy włączenia do życia aktywności fizycznej.

Preparaty na odchudzanie – jak działają?

Dostępne w aptekach preparaty na odchudzanie często bazują na wyciągach i składnikach roślinnych. Mają one za zadanie poprawić metabolizm w ciele i pomóc w redukcji tkanki tłuszczowej. Część z nich działa bezpośrednio w jelitach, poprawiając perystaltykę i wspomagając ich prawidłową pracę, a tym samym ułatwiając odchudzanie. Niestety, u niektórych osób stosowanie takich suplementów kończy się silną reakcją alergiczną.

Tabletki na odchudzanie a alergie

Pierwszą grupę stanowią osoby, które są uczulone na określone składniki roślinne. Przed zastosowaniem suplementu wspomagającego odchudzanie warto skorzystać z porady dietetyka – zwłaszcza, gdy jest się alergikiem. Nie tylko pomoże on ustalić, czy dany suplement będzie bezpieczny, ale też ułoży odpowiedni plan żywieniowy, pozbawiony składników, wywołujących alergię.

Inną ważną kwestia jest to, aby kupować preparaty odchudzające wyłącznie ze sprawdzonych źródeł – np. w aptece. Kupowanie tabletek na odchudzanie w sieci może skończyć się poważną reakcją alergiczną. Niektóre środki mogą bowiem zawierać składniki nielegalne, które nie powinny znaleźć się w suplemencie diety.

Ponadto stężenie substancji w danych tabletkach może być zbyt duże dla niektórych osób. Nawet, gdy są to substancje teoretycznie bezpieczne, alergik może poważnie ucierpieć po ich zastosowaniu.

Symptomy alergii, czyli kiedy odstawić preparat

Wśród objawów alergii często obserwuje się zmiany skórne – wysypkę, świąd, mocne zaczerwienienie. Ponadto u niektórych osób występują dolegliwości jelitowe lub żołądkowe – wymioty, biegunka czy nudności.

Wszelkie takie objawy powinny być sygnałem do natychmiastowego odstawienia zażywanego środka. Być może w jego składzie znajduje się silnie uczulający składnik, który wywołuje takie reakcje organizmu.
Należy również pamiętać, aby pod żadnym pozorem nie przekraczać zalecanej dawki, podanej na opakowaniu tabletek. Nie przyspieszy to odchudzania, a jedynie może wywołać niepożądane reakcje alergiczne.

Tabletki – czy konieczne?

Zanim zacznie się stosować jakikolwiek suplement wspomagający odchudzanie warto sprawdzić, czy aby na pewno jest to potrzebne. Może się okazać, że prawidłowa dieta i aktywność fizyczna wystarczą do tego, aby zrzucić nadmiarowe kilogramy. Gdy jednak chce się skorzystać z dodatkowej suplementacji, powinno to zostać skonsultowane z farmaceutą, lekarzem bądź dietetykiem.

Dobrze jest również mieć świadomość tego, czy jest się uczulonym na określone potrawy czy składniki spożywcze. Pozwoli to wykluczyć preparaty, mogące wywołać alergiczną reakcję. Ważne, aby odchudzać się rozsądnie.