Cellulit – fakty i mity

Cellulit to popularny problem wielu kobiet. Z pomarańczową skórką zmaga się wiele osób, jednakże można się jej całkowicie pozbyć. Warto przy tym najpierw dowiedzieć się, czym właściwie jest cellulit. Dzięki temu można dobrać dla siebie idealną metodę leczenia, która przyniesie pożądane efekty.

CELLULIT – Kilka Faktów i Mitów

Najczęstszym błędem jest porównywanie cellulitu do cellulitisu. A cellulitis do stan zapalny, który należy leczyć wyłącznie antybiotykami. Objawia się on zaczerwienioną i obrzękniętą skórą. Zwykle chorym sprawia ból i dyskomfort. Cellulit jest natomiast zmianą podskórnej tkanki tłuszczowej. Objawia się on pofałdowaną, pomarszczoną skórę. Nieleczony często się pogłębia.

Cellulit zwykle przypisujemy osobom, które mają problemy z nadwagą lub otyłością. Jest to jednak błędne myślenie. Wbrew pozorom pomarańczowa skórka może pojawiać się na ciele młodych, szczupłych kobiet. Zwykle na jej powstanie ma wpływ zaburzona gospodarka hormonalna. Cellulit najczęściej spotyka kobiety, które prowadzą statyczny tryb życia. To właśnie dlatego zwykle pojawia się on u osób otyłych, które mało się ruszają i nie uprawiają praktycznie żadnych sportów.

Z biegiem lat jesteśmy bardziej narażeni na cellulit. I jest to prawda. Kobiety w swoim życiu przeżywają różne burze hormonalne. Są one związane z pierwszymi miesiączkami, stosowaniem tabletek antykoncepcyjnych, przejściem przez ciąże oraz menopauzą. Wszystkie te sytuacje sprawiają, że gospodarka hormonalna jest zachwiana. Przez to starsze kobiety częściej narzekają na problemy z pomarańczową skórką. Jednakże pamiętajmy, że nawet w młodym wieku można mieć kłopoty z cellulitem. Na nie główny wpływ ma nieprawidłowa dieta bogata wyłącznie w tłuszcze i przetworzone produkty oraz brak aktywności fizycznej.

Mitem jest również to, że cellulitu można się pozbyć raz na zawsze. Nawet najlepsze, najdroższe i specjalistyczne tabletki na cellulit nie mogą całkowicie zapobiec temu problemowi. Z cellulitem należy więc walczyć systematycznie i regularnie. Nawet jeśli się go pozbędzie, nie można zapominać o stosowaniu dobrze zbilansowanej diety, o aktywności fizycznej i o odpowiedniej pielęgnacji ciała. Tylko w taki sposób można uniknąć ponownego pojawienia się pomarańczowej skórki, a tym samym dobrze zadbać zarówno o swoje zdrowie, jak i wygląd zewnętrzny.

Ostatnim mitem jest to, że mężczyźni nie mogą cierpieć na cellulit. Jest to całkowita nieprawda. Nawet przedstawiciele płci męskiej narzekają czasem na pomarańczową, pomarszczoną skórkę. Oczywiście zdarza się ona w dużej mierze kobietom, jednak są pewne wyjątki. Dlatego właśnie niezależnie od swojej płci i wieku, powinniśmy zawsze dbać o swoją skórę. Tylko wtedy zapewnimy jej dobry wygląd.