Niedoczynności tarczycy a problemy z włosami

Niedoczynność tarczycy to dość powszechna przypadłość, która może dawać bardzo zróżnicowane objawy. Najczęściej niedoczynność diagnozuje się po badaniach hormonu TSH, jedna już nadmierne zmęczenie, bladość skóry czy wypadanie włosów mogą być powodem, dla którego należy skorzystać z farmakoterapii. Jednak nie w każdym przypadku potrzebne są leki hormonalne, odpowiedzialne za przywrócenie odpowiedniego poziomu hormonów, aby przywrócić włosom odpowiednią gęstość. Jakie zatem tabletki na wypadanie włosów przyjmować, aby poprawić kondycję włosów?

Uniwersalne preparaty na wzmocnienie włosów

W wielu reklamach telewizyjnych pojawiają się różne preparaty ze skrzypem polnym, który ma w cudowny sposób wpłynąć na poprawienie stanu włosów. Trudno jednak jednoznacznie stwierdzić, jaka dzienna dawka skrzypu jest rekomendowana, aby w krótkim czasie poprawić kondycję paznokci oraz powstrzymać wypadanie włosów.

Popularne tabletki na wypadanie włosów to m.in. tabletki drożdżowe z kompleksem witamin z grupy B, które można brać na przełomie wiosny i zimy, aby poprawić kondycję włosów, zwiększyć ilość nowych włosów produkowanych przez cebulki oraz powstrzymać ich wypadanie. Nie są to jednak stricte tabletki na wypadanie włosów przy niedoczynności tarczycy, bowiem można po nie sięgać także wtedy, gdy włosy wymagają dodatkowego wsparcia sezonowego.

Warto je stosować razem z popularnymi lekami na niedoczynność tarczycy, jak euthyrox, novothyral czy eltroxin. Często uzupełnieniem suplementacji przy niedoczynności stanowi olej z wiesiołka, podawany w kapsułkach.

Co rekomendują farmaceuci

Niedoczynność tarczycy wpływa na kondycję włosów głównie poprzez osłabienie cebulek włosowych, które w skrajnych przypadkach przestają produkować nowe włosy. Może to doprowadzić do przerzedzenia włosów na głowie, ale także do przerzedzenia brwi. Najważniejszym preparatem, który będzie skuteczny przy takich objawach, jest preparat do regulowania poziomu hormonów, jaki przepisze lekarz endokrynolog.

Dopiero po wyrównaniu poziomu hormonów warto sięgać po tabletki na wypadanie włosów przy niedoczynności tarczycy. W wielu przypadkach przy niedoczynności tarczycy należy dodatkowo przyjmować żelazo, które wpływa na poziom hemoglobiny, odpowiedzialnej po części za stan hormonów, oraz cynk i witaminę D3. Wszystkie dodatkowe preparaty powinny być stosowane dopiero w momencie, gdy poziom hormonów został ustabilizowany.

Wypadające włosy wymagają specjalnej pielęgnacji, dlatego należy wybierać do nich szampony i odżywki przeznaczone do tego rodzaju włosów oraz stosować olejki, wcierane w skórę głowy, z olejem rycynowym na czele.