Opinie o Naltrekson – pomoc przy problemach z uzależnieniem

naltrexonLeczenie alkoholizmu, zarówno w ostrej fazie wyniszczenia organizmu po wieloletnim alkoholizowaniu się, jak i w fazie, gdy narządy nie zostały jeszcze znacząco uszkodzone, powinno być ściśle kontrolowane przez specjalistów.

Choroba alkoholowa rozpoczyna się niepostrzeżenie i trudno jest tak naprawdę określić jej początek. Jest to choroba często bagatelizowana, jak większość uzależnień.

Wiele osób uważa, że aby zaprzestać picia najlepiej jest po prostu siłą woli unikać kontaktu z alkoholem.

Rzeczywiście, odstawienie alkoholu jest podstawą w każdej terapii alkoholowej, jednak wymaga ono wsparcia.

Naltrekson w walce z uzależnieniem

Warto walczyć ze słabościami

Choroba alkoholowa to nie tylko uzależnienie psychiczne, ale również silne uzależnienie całego organizmu od wspomagania się alkoholem.

Najczęściej rozpoczyna się przez zupełnie nieszkodliwe picie dla towarzystwa – zakrapiane imprezy, na których świetnie się bawimy, potem coraz częstsze sięganie po piwo, wino czy wódkę, gdy mamy gorszy humor.

W moim przypadku z biegiem czasu sięgałem po alkohol całkowicie bez okazji – gdy miałem nazajutrz wolne, ale także gdy musiałem iść do pracy.

Nie piłem ogromnych ilości alkoholu, ale bywało, że odczuwałem jego fatalne skutki na drugi dzień.

Bywało i tak, że rano budząc się, od razu sięgałem po butelkę, by uniknąć skutków kaca.

Niestety, regularne nadużywanie alkoholu wpływa nie tylko negatywnie na organizm ludzki, ale również na relacje z drugim człowiekiem.

Przez alkohol powoli, ale nieubłaganie rozpadł się mój związek, straciłem kontakt z dzieckiem, a jedyną osoba, która wierzyła, że jestem w stanie z tego wyjść, była moja mama.

To ona namawiała mnie na terapię w ośrodku uzależnień, pomimo że ja upierałem się, że nie jestem uzależniony – po prostu lubiłem sobie wypić.

Naltrekson pomoc dla uzależnionych

Terapia początkowo polegała na spotkaniach w gronie anonimowych alkoholików, opisywaniu swoich przeżyć i innych formach psychoterapii.

Z czasem lekarz zaproponował mi stosowanie Naltreksonu – leku wspomagającego terapię alkoholową.

Leczenie tym środkiem okazało się bardzo skuteczne, ponieważ zmniejszało ochotę na picie alkoholu.

Co to jest Naltrekson ?

Naltrekson jest antagonistą opioidowym, co oznacza, że blokuje dostęp substancji opioidowych do receptorów opioidowych.

Tak naprawdę nie do końca poznano sposób działania tego leku, jednak odnaleziono dla Naltrekson doskonałe zastosowanie w terapii alkoholizmu.

Jednakże z racji swojego silnego działania na ośrodkowy układ nerwowy, nie wolno stosować Naltrekson w przypadku zażywania leków opioidowych, czy też substancji narkotyzujących.

W takiej sytuacji Naltrekson może spowodować bardzo poważne skutki uboczne, które mogą bezpośrednio zagrażać zdrowiu, a nawet życiu pacjenta.

Nie należy stosować Naltrekson również wtedy, gdy wątroba pacjenta jest silnie uszkodzona – w przypadku marskości wątroby, czy też nerek.

Zanim lekarz przepisze lek Naltrekson, musi przeprowadzić dokładny wywiad chorobowy, a także przebadać pacjenta.

W przypadku leczenia alkoholizmu bardzo ważne jest rozpoznanie fazy choroby, w której jest aktualnie pacjent.

Na tej podstawie lekarz może zaordynować leczenie farmaceutykami, które zmniejszą chęć na picie alkoholu.

W terapii alkoholików początkowo stosuje się zabiegi, które mają na celu odizolowanie chorego od wszelkich źródeł alkoholu i sytuacji, w których mógłby po niego sięgnąć.

Ma to na celu przede wszystkim odtrucie organizmu i fizyczne odstawienie.

Niestety, wielu alkoholików, którym udało się przetrwać kilka tygodni lub miesięcy w abstynencji spowodowanej brakiem okazji, by się napić, często myśli, że teraz już są wolni od nałogu.

Niestety, bywa, że jedna lampka wina po tak długim okresie totalnej abstynencji pociąga za sobą kolejne kieliszki, i upajanie się trwa aż do skrajnych sytuacji, gdy alkoholikowi “urwie się film”.

To właśnie główny powód, dla którego terapia alkoholizmu powinna polegać nie tylko na fizycznym odstawieniu alkoholu, ale również na wzmacnianiu siły woli i przekonywaniu pacjenta, że potrafi sam sobie ograniczać dawkowanie alkoholu.

Jak działa Naltrekson ?

Naltrekson nie wchodzi w szkodliwe reakcje z alkoholem, dlatego też nie jest lekiem, który stosuje się, aby wymusić na pacjencie abstynencję.

Naltrekson nie powoduje fizycznego ani psychicznego uzależnienia, ani nie powoduje skutków ubocznych po spożyciu alkoholu.

Czy to oznacza, że biorąc Naltrekson w trakcie terapii alkoholowej można pić alkohol?

Początkowo wydawało mi się, że przecież jedno wyklucza drugie, ale lekarz wytłumaczył mi, na czym to polega. Naltrekson sprawia, że po prostu nie ma się ochoty na alkohol.

Oznacza to, że swobodnie mogę teraz wybrać się na wesele do znajomych i być zewsząd otoczonym alkoholem, a nawet poczęstować się nim podczas wznoszenia toastów.

Jednakże mój organizm nie będzie czuł się zobligowany do picia tak długo, aż będzie miał dosyć.

Mogę więc spokojnie sączyć jeden kieliszek wina przez cały wieczór nie mając chęci na kolejne.

Organizm a alkohol

Czy działa ?

Działanie Naltreksonu uważam za bardzo skuteczne, ponieważ działa on dokładnie tak, jak powinien – sprawia, że nie ma się chęci upijać.

Mogę więc swobodnie brać udział w imprezach, nie odstawać od znajomych, którzy piją alkohol, a jednocześnie nie czuję się sponiewierany po tych wydarzeniach.

W połączeniu z aktywnym uczęszczaniem do terapeuty i na spotkania anonimowych alkoholików, leczenie z Naltrekson jest bardzo skuteczne.

Nabrałem pewności siebie, ponieważ wiem, że chodząc na zakrapiane spotkania nie będę się źle zachowywał, będę sobą, swobodny, nie pijany i ponownie atrakcyjny dla płci przeciwnej.

Wiem, że na drugi dzień nie będę odczuwał skutków kaca, ani fizycznego ani moralnego.

Mój organizm przestał się domagać alkoholu, więc przestałem szukać okazji, by cokolwiek wypić. Wiem, że nie uda mi się już odbudować związku z byłą żoną i nie dążę do tego.

Jestem teraz nowym człowiekiem, który stara się odbudować relację z dzieckiem, i powoli rozgląda się za kobietą, która mu zaufa i będzie w stanie stworzyć z nim nowy związek.

Pomimo regularnego stosowania Naltrekson mam świadomość, że jest to tylko terapia przejściowa.

Mój lekarz powiedział, że ze względu na dość długą listę skutków ubocznych i działań niepożądanych, Naltrekson powinien być stosowany tylko w wyjątkowych przypadkach takich jak mój, i odstawiony po tym, jak będę już potrafił sobie sam radzić z alkoholem.

Terapia alkoholowa w moim przypadku miała na celu uświadomienie sobie, jak wyglądało życie bez alkoholu i problemów fizycznych.

Naltrekson pomógł mi stanąć na nogi i upewnić się, że życie bez alkoholu jest jeszcze piękniejsze.

Naltrekson na chorobę alkoholową

Skutki uboczne Naltrekson

Skutki uboczne, jakie wymienia się w ulotce Naltrekson, to między innymi bezsenność, problemy z koncentracją, obniżenie nastroju.

Tym bardziej, połączenie skutecznej terapii i wsparcia bliskich z leczeniem farmakologicznym w tym przypadku jest niezbędne.

W moim przypadku proces wychodzenia z nałogowego picia trwał około pół roku.

Po tym czasie byłem już na tyle silny, by móc znaleźć nową pracę, pożegnać wszystkie swoje demony z przeszłości i, jak to się potocznie mówi, wziąć się w garść.

Jednak to nie koniec mojej walki – teraz po odstawieniu leku muszę nauczyć się sam mierzyć ze swoimi problemami i słabościami.

Prawdopodobnie z alkoholizmem będę się zmagał już do końca życia, nieraz będę czuł chęć napicia się alkoholu.

Jednak z chęcią taką walczy wielu nieuzależnionych ludzi, i z tą świadomością żyje mi się łatwiej.

Opinie o Naltrekson – pomoc przy problemach z uzależnieniem
3 (60%) 2 głos[y]