Kawa zielona i jej zalety

Zielona kawa to obecnie bardzo często stosowany napój. Na czym polega jej fenomen? Skąd pochodzi i czym dokładnie jest? Otóż zielona kawa to po prostu zwykła kawa, której nie poddano procesowi palenia, dzięki czemu posiada cenne dla naszego zdrowia składniki. Zawiera bardzo wiele cennych właściwości.

Po pierwsze wspomaga proces odchudzania, gdyż zawiera kwas chlorogenowy. Dzięki niemu wchłaniamy mniej cukrów ze spożywanych pokarmów. Zawiera także antyutleniacze, które przyczyniają się do hamowania i opóźniania powstawania komórek rakowych w organizmie. Wpływa również na podnoszenie odporności organizmu na różne choroby, ma właściwości przeciwbakteryjne, przeciwgrzybiczne i przeciwwirusowe.

Nie wykazuje efektów ubocznych, hamuje procesy starzenia i mogą ją pić praktycznie osoby w każdym wieku. Oczywiście zawiera też takie same właściwości jak kawa czarna – pobudza i dodaje energii. A niektórym (być może nie od razu, czasem trzeba się przyzwyczaić) bardzo smakuje. Ma ziołowy smak i zapach. Chcąc zaopatrzyć się w zieloną kawę stajemy przed wyborem jej rodzaju: kapsułki czy parzona?

Przeanalizujmy zatem obie formy. Tabletki z zieloną kawą możemy kupić na przykład w aptece. Jest to wygodny sposób dla osób, które nie lubią smaku zielonej kawy. Wystarczy pamiętać, aby codziennie połknąć kapsułkę. W przypadku, gdy nie chcemy połykać tabletek możemy wybrać standardową opcję, czyli zieloną kawę do parzenia. Warto zatem wiedzieć, jak powinno się taką kawę przygotowywać.

Kupując zieloną kawę w ziarnach powinniśmy je najpierw rozgnieść. Z pomocą przyjdzie nam moździerz. Następnie powinniśmy je dodatkowo zmielić w mechanicznym młynku. Dopiero taka drobna kawa nadaje się do parzenia. Zieloną kawę powinno się zalewać wrzątkiem. Zalecane jest picie jej około pół godziny przed posiłkiem i nie więcej niż dwie szklanki dziennie (powinno się parzyć kawę z jednej do maksymalnie dwóch łyżeczek).

Jeżeli komuś nie do końca odpowiada smak kawy może ją odrobinę posłodzić (aby było zdrowo warto użyć np. cukru brzozowego). Zieloną kawę możemy kupić zarówno w sklepach stacjonarnych, jak również w internecie. Ceny mogą się od siebie znacznie różnić, dlatego bardzo istotne jest, aby dokładnie patrzeć na skład. Kupujmy ją w sprawdzonych sklepach internetowych lub w przypadku tabletek – w aptekach.

W dużych miastach polecam udanie się do sklepów zielarskich. Pracownicy tych sklepów z pewnością doradzą nam odpowiednią formę: kapsułki czy parzona? Warto pamiętać jednak, że sama zielona kawa nie zastąpi zdrowego trybu życia. Odpowiednie odżywanie, spora dawka ruchu, dbanie o dobre samopoczucie oraz picie zielonej kawy z pewnością zadbają o to, abyśmy zdrowo i długo żyli. Mówiąc o zielonej kawie warto wspomnieć również o produktach z jej ekstraktem.

Na przykład olej z zielonej kawy wspomaga w walce z cellulitem. Olej ten regularnie wcierany w skórę wnika w jej głąb i pomaga rozbijać komórki tłuszczowe. Warto go również stosować na blizny i rozstępy. Dodatkowo zielona kawa może nam pomóc w dbaniu o nasze włosy. Na rynku znajdziemy kilka maseczek z jej ekstraktem.

Takie maseczki wzmacniają włosy i zapobiegają szybkiemu niszczeniu.

Jak widzicie zielona kawa ma wiele zalet. Można ją pić, można łykać tabletki, można wcierać maseczki czy olej z jej ekstraktem i korzystać z odżywiających właściwości.