Tabletki hormonalne przy problemach z włosami – czy warto?

Tabletki na hormonalne wypadanie włosów – czy warto? Okazuje się, że to temat nieco szerszy niż się wielu osobom wydaje. Tabletki hormonalne np. antykoncepcyjne mają swoje plisy i minusy. Co ciekawe, wpływają one również na włosy i ich wygląd, a także proces wypadania.

Co warto wiedzieć na ten temat?

Coraz więcej Polek, przede wszystkim tych w młodym wieku, przyjmuje tabletki hormonalne. Nie wszystkie kobiety wiedzą jednak, że środki te oddziaływają na całe ciało, również na włosy.

W momencie przyjmowania tabletek hormonalnych najczęściej poprawia się stan włosów, paznokci czy cery. Organizm niejako reaguje bowiem tak jakby był w ciąży.

Objawia się to przede wszystkim wysokim stężeniem estrogenów. Przyczynia się to często do zatrzymania procesu wypadania włosów. Podwyższona dawka estrogenu sprawia, że włosy pozostają w większości w fazie wzrostu, a więc anagenie.

Jednak po odstawieniu tabletek ich poziom znowu spada, co przekłada się na fakt, że organizm czuje się niczym po porodzie. Niestety bardzo często skutkuje to nadmiernym wypadaniem włosów. Ten etap jest jednak na ogół tylko przejściowy. Wszystko wraca z powrotem do normy kiedy gospodarka hormonalna nieco się unormuje.

Co ciekawe, wypadanie włosów może występować również w czasie trwania kuracji hormonalnej. Informują o tym zresztą na opakowaniach tabletek często producenci. To jeden z ich efektów ubocznych.

Niestety w skrajnych wypadkach może dojść również do łysienia. Wiele kobiet widząc jego oznaki wybiera się do lekarza i prosi o zmianę tabletek hormonalnych na inne. Jak takie wypadanie włosów można zahamować czy zmniejszyć? Warto przede wszystkim stosować różnego rodzaju środki doustne.

Są to głównie preparaty na bazie drożdży, skrzypu polnego czy pokrywy. Warto też sięgać po wcierki, które skutecznie pobudzają krążenie skóry głowy. Dobrze działa też masaż. Takie działania pozwalają też często zachować ładne włosy również po odstawieniu tabletek hormonalnych.

Zresztą zwykle sam proces łysienia związany jest z zaburzoną gospodarką hormonalną

W jakie pojawienia się jego oznak trzeba udać się do lekarza i wykonać podstawowe badania. Niestety leczenie się na własną rękę, bez poznania przyczyn łysienia, nie przynosi rezultatów. Niekiedy specjaliści wręcz zalecają przyjmowanie tabletek hormonalnych w celu wyleczenia łysienia. Ich zadaniem jest m.ni. wyrównaniu poziomu hormonów tarczycy czy obniżenie ustrojowego poziomu androgenów. Niekiedy łysienie ma miejsce w okresie menopauzy, wówczas rozpoczyna się kurację fioestrogenową.

Zazwyczaj terapia przepisana przez lekarza spełnia swoją rolę doskonale. Wówczas w zasadzie każda kobieta, bez względu na wiek, może się przez lata cieszyć ładnymi i zdrowymi włosami.