Głodówki. Dlaczego ABSOLUTNIE nie warto ich stosować

No Comments on Głodówki. Dlaczego ABSOLUTNIE nie warto ich stosować

Głodówki na odchudzanieDiety głodówkowe cieszą się niesłabnącą popularnością. Ich idea wydaje się prosta – brak spożywania pokarmów przez określony czas ma przyczynić się do zrzucenia zbędnych kilogramów oraz oczyszczenia organizmu.

Warto jednak poważnie zastanowić się nad zasadnością podobnych teorii oraz faktycznym wpływem głodówki na zdrowie i kondycję ludzkiego organizmu.

Konsekwencje zdrowotne wdrażania głodówek

Lista tak zwanych skutków ubocznych, pojawiających się w wyniku głodowania jest wyjątkowo długa. Wśród niekoniecznie pożądanych rezultatów podobnych diet można wymienić ogólne osłabienie organizmu, któremu towarzyszą zawroty i bóle głowy, a w skrajnych sytuacjach również omdlenia.

W wynikach badań laboratoryjnych zauważalne zostają zaburzenia hormonalne oraz znaczący spadek parametrów morfologicznych. Brak pożywienia skutkuje powstawaniem dysfunkcji w układzie krążenia, zmniejszona zostaje odporność organizmu, zaburzona jest również praca wielu układów wewnętrznych człowieka.

Głodówka odbija się także na zewnętrznych aspektach organizmu – obniża się estetyka włosów oraz skóry, pojawiają się problemy dermatologiczne. Dodatkowo obserwowalny jest spadek nastroju i motywacji, w konsekwencji których mogą powstawać stany depresyjne i zaburzenia psychiczne.

 

Głodówka

 

Można więc uznać, że głodówka wyniszcza ludzki organizm w sposób całościowy, oddziałując wieloaspektowo i wywołując wyjątkowo negatywne i niepożądane skutki uboczne. Jednocześnie uzyskany efekt utraty wagi okazuje się nietrwały i obarczony jest wysokim ryzykiem powstawania tak zwanego efektu jo-jo, czyli nagłego powrotu do wagi sprzed kuracji głodówkowej.

Istnieją również tzw. głodówki lecznicze. Więcej o nich można dowiedzieć się z artykułu autorstwa Joanny Jędrzejczak-Jackowskiej:

Głodówki i posty lecznicze

POST, CZYLI WALKA SAMEGO SIEBIE ZE SOBĄ

Charakterystyczne dla czasów współczesnych jest to, ze chorujemy częściej z nadmiaru pożywienia niż z głodu, przede wszystkim w krajach wysoko uprzemysłowionych. Jedzenie bywa przyjemnością, nałogiem. Z jego pomocą zajadamy smutki i świętujemy sukcesy oraz różne uroczystości. Właściwie dobrane jedzenie może być lekarstwem, jednak nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że okresowe powstrzymywanie się od jedzenia również ma właściwości lecznicze i regenerujące organizm. Zwłaszcza korzystnie wpływają na nas głodówki i posty lecznicze.

Mechanizm ten został już zaobserwowany u zwierząt, które podczas choroby powstrzymują się od jedzenia. Ludzie również, gdy dopadnie ich choroba, często nie mają apetytu. Organizm wie co robi, gdyż chce skoncentrować swoją energię na samoleczeniu, a należy pamiętać, iż trawienie jest jednym z najbardziej energochłonnych procesów. Przeczytaj cały artykuł tutaj…

 

Alternatywne sposoby odchudzania

Wobec rosnących potrzeb społeczeństwa, odnoszących się do zachowania zdrowego wyglądu i dobrej formy fizycznej powstają coraz nowsze zalecenia dietetyczne, umożliwiające zrzucenie zbędnych kilogramów przy równoczesnym utrzymaniu zdrowia. Projekty rozmaitych diet różnią się między sobą fundamentalnymi założeniami, jednak wiele z nich skutecznie wspomaga proces odchudzania, dostarczając organizmowi niezbędnych dla zdrowia substancji odżywczych oraz witamin i minerałów.

Warto pamiętać, że ograniczenie przyjmowanego pożywienia negatywnie wpływa na całościowe funkcjonowanie Pusty talerz głodówkaorganizmu, odnosząc się zarówno do sfery fizycznej, jak i emocjonalnej i psychicznej. Z tego względu nie należy angażować się w procesy głodówkowe, które z pewnością nie przyniosą korzystnych i długofalowych, pożądanych rezultatów.

Istnieje możliwość wyboru spośród sposobów dietetycznych popularnych i powszechnie znanych, które nie posiadają tak długiej listy skutków ubocznych.

 

Niezbędna okazuje się dbałość o kondycję fizyczną oraz aktywność sportową, towarzyszącą wdrażanej diecie. Zdrowy sposób odżywiania, uwzględniający naturalne i pełnowartościowe składniki z pewnością przyczyni się do poprawy zdrowia i estetyki, bez ryzyka wymienionych powyżej zaburzeń. Dbałość o codzienny jadłospis staje się więc niezaprzeczalnie istotna.

Na dole znajdziecie linki do innych artykułów:

szczuplakobieta.pl/african-mango-opinie-cena-gdzie-kupic

szczuplakobieta.pl/jagody-acai-berry-extreme-cena-gdzie-kupic-tabletki

Leave a Reply

Your email address will not be published.