Bolą Cię stawy? Co ćwiczyć i w jaki sposób, by ich dodatkowo nie obciążać.

No Comments on Bolą Cię stawy? Co ćwiczyć i w jaki sposób, by ich dodatkowo nie obciążać.

Gdy bolą Cię stawyBól stawów stanowi zazwyczaj wynik stanów zwyrodnieniowych i wymaga podjęcia odpowiednich kroków leczniczych, w tym rehabilitacyjnych.

Okazuje się bowiem, że ruch i optymalnie projektowane ćwiczenia umożliwiają zniwelowanie dolegliwości bólowych oraz utrzymanie stawów w korzystnej formie.

Ćwiczenia na bolące stawy powinny uwzględniać specyfikę schorzenia, stając się znaczącym wsparciem w walce z bólem. Warto zaznaczyć, że wszelkie podejmowane formy aktywności fizycznej należy skonsultować z wykwalifikowanym fizjoterapeutą, który w oparciu o specjalistyczną wiedzę zweryfikuje zasadność ćwiczeń oraz pomoże określić rodzaj aktywności, w realny sposób poprawiający stan stawów i mięśni.

Ćwiczenia dla bolących stawów – niezbędne dla zachowania zdrowia

Zalecanie ćwiczeń osobom cierpiącym z powodu intensywnego i uciążliwego bólu może wydawać się kontrowersyjne, jednak należy podkreślić, że aktywność w obrębie stawów sprzyja zachowaniu ich zdrowia. Fundamentem skuteczności ćwiczeń okazuje się zmaksymalizowanie dopływu krwi do chrząstki stawowej, co z kolei skutkuje dostarczeniem jej niezbędnych dla funkcjonowania składników odżywczych.

Dodatkowo, ćwiczenia projektowane wobec osób cierpiących na chorobę zwyrodnieniową stawów mają na celu wzmocnienie mięśni, których wytrzymałość zwiększa się w przebiegu ćwiczeń, co skutkuje przejmowaniem coraz większych obciążeń oraz wpływa na lepszą ochronę uszkodzonej chrząstki.

Rodzaje ćwiczeń zmniejszających ból stawówćwiczenia na stawy

Istnieją trzy główne grupy ćwiczeń, dedykowane wobec osób charakteryzujących się chorobą zwyrodnieniową stawów. Pierwsze z nich mają na celu zwiększenie ruchomości, zniwelowanie sztywności i spotęgowanie elastyczności w obrębie stawów.

Celem ćwiczeń wzmacniających staje się ukształtowanie masy mięśniowej, co w dalszym rezultacie wpłynie na ochronę stawów i ich odciążenie.

Tak zwane ćwiczenia aerobowe okazują się kluczowe w procesie kontrolowania wagi, jednocześnie przyczyniając się do wzmocnienia serca oraz płuc i poprawiając ogólną sprawność fizyczną organizmu.

Co jeszcze możemy zrobić żeby zmniejszyć ból stawów? Kilka ciekawych podpowiedzi podsunie wam ten artykuł:

Poznaj skuteczne sposoby na bolące stawy

Wstając rano z łóżka czujesz ciężkie nogi, ręce, mimo tego, że spałeś długi czas i powinieneś być wypoczęty. Zejście ze schodów przypomina męczarnię, czujesz kłucie w stawach, kolanach. To właśnie są pierwsze objawy chorych stawów!

Przyczyny bólu stawów mogą być różne. Przeważnie wytworzone są one przez zapalenie stawów, reumatyzm, a nawet zwyrodnienie stawów. W niektórych przypadkach wyeliminowanie bólu może okazać się niemożliwe. Jedyne co możemy zrobić, to zmniejszyć natężenie bólu do minimum. Niestety z lekkim bólem trzeba będzie nauczyć się żyć. Jeśli masz już leki, które przepisał ci lekarz, bierz je.

Włącz do tego odpowiednią dietę, a następnie stopniowo rezygnuj z leków. Pamiętaj, że regularne spożywanie chemicznych leków może powodować poważne skutki uboczne. Dlatego warto sięgnąć do piękna natury i skorzystać z tego, co dla nas przygotowała. Czytaj więcej…

Zasady ćwiczeń dla bolących stawów

Podejmowanie aktywności fizycznej przez osoby odczuwające dolegliwości bólowe powinno odbywać się przy zachowaniu kilku wskazówek. Pierwsza z nich odnosi się do regularności oraz umiarkowania podczas ćwiczeń – nie warto bowiem nadmiernie przeciążać stawów i korzystniej jest wybierać ruch wywierający optymalny nacisk na stawy.

Warto obserwować reakcje organizmu podczas przystępowania do ćwiczeń i rozpoczynać powoli, stopniowo zwiększając zakres ruchów. Podobna ostrożność wydaje się oczywista wobec specyfiki dolegliwości zwyrodnieniowej stawów. Odczuwanie delikatnego bólu mięśni po sesji ćwiczeniowej okazuje się normalne i pożądane, jednak nadmierne odczucia bólowe nie powinny się pojawiać. Szególnie godne polecenia prócz specjalnych ćwiczeń jest również pływanie – o jego dobroczynnym wpływie przeczytasz tutaj.

Dobre ćwiczenia

W celu zminimalizowania ryzyka przeciążenia, niezbędna staje się systematyczność oraz stopniowe podnoszenie ilości powtórzeń i zwiększanie trudności wykonywanych ćwiczeń.

Reasumując, osoby cierpiące na bóle stawów z pewnością nie powinny rezygnować z aktywności fizycznej – umiarkowane ćwiczenia zapewnią utrzymanie zdrowia i formy stawów oraz całego organizmu, znacząco przyczyniając się do ograniczenia pojawiających się dolegliwości bólowych.

Należy pamiętać o konsultowaniu przebiegu ćwiczeń z fizjoterapeutą, w celu zapewnienia ich adekwatności.

Poniżej możecie znaleźć linki do innych artykułów:

szczuplakobieta.pl/african-mango-opinie-cena-gdzie-kupic

szczuplakobieta.pl/jagody-acai-berry-extreme-cena-gdzie-kupic-tabletki

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!
error: Content is protected !!