Antykoncepcja a wypadanie włosów

Wypadanie jest naturalnym etapem rozwoju włosa. Żywotność każdego z nich trwa od 2 do 6 lat. Znalezienie kilku włosów na szczotce nie jest oznaką żadnej choroby. Przeciętnie w ciągu dnia ubywa nam od 100 do 200 włosów dziennie. Dopiero wtedy, gdy ich liczba wzrasta, powinniśmy czuć się zaalarmowani i zacząć działać.

Dziewczyny, które brały tabletki antykoncepcyjne, zgłaszają, iż problem wypadających włosów jest u nich mniej dotkliwy. Sugeruje się nawet czasem ich przyjmowanie, właśnie w celu poprawy stanu włosów, paznokci i skóry. Sprawdźmy zatem, czy rzeczywiście ich działanie nie jest przypadkowe. I czy mogą one zastąpić tabletki dla kobiet z wypadającymi włosami.

Tabletki antykoncepcyjne na porost włosów?

Kobiety przyjmujące tabletki antykoncepcyjne często są niezwykle zadowolone ze swojego wyglądu. Ma to związek z wysokim stężeniem hormonów, które znajdują się w tabletkach. Duże dawki estrogenu zawartego w składzie antykoncepcji nie tylko wprowadzają organizm w stan farmakologicznej ciąży, ale również sprawiają, że praktycznie wszystkie włosy pozostają w fazie wzrostu.

Po odstawieniu tabletek kobiety często obserwują nadmierną ich utratę. Jest to objawem obniżonej zawartości estrogenu w organizmie. Taka sytuacja ma miejsce również wtedy, gdy kobieta urodzi dziecko. Jest to jednak etap przejściowy, gdyż po kilku tygodniach gospodarka hormonalna się stabilizuje.

Jak działają tabletki przeciwko wypadaniu włosów?

Tabletki przeznaczone dla osób cierpiących z powodu nadmiernej utraty włosów mają jednak zupełnie inne działanie. Nie są to już leki, które zawierają hormony, a raczej suplementy diety, które dostarczają naszemu organizmowi najpotrzebniejszych witamin i minerałów dla dobrego stanu włosów i nie tylko. Najczęstszym składnikiem tego typu preparatów jest witamina H, zwana również biotyną. Wraz z nią zaleca się spożywanie cynku oraz witamin z grupy B.

Oprócz witamin i minerałów skład tabletek na wypadanie włosów uzupełnia się również, znanymi z dobroczynnych właściwości roślin, takich jak: skrzyp polny, pokrzywa, czarna rzodkiew.

Celem tabletek na wypadanie włosów jest zatem uzupełnienie potrzebnych organizmowi mikroelementów i witamin, a także wspomożenie go substancjami zawartymi w roślinach, znanych ze swojego dobrego wpływu na wygląd.

Tabletki na wypadanie włosów a tabletki antykoncepcyjne

Stosowanie tabletek antykoncepcyjnych dla ograniczenia wypadania włosów nie usuwa przyczyny ich wypadania, a jedynie wywołuje sztuczne przedłużenie ich żywotności. Warto zatem zdecydować się na witaminową suplementację w postaci typowych tabletek na wypadanie włosów, gdyż to ich stosowanie — wraz z odpowiednią dietą — pozwoli nam uzyskać trwałe rezultaty.