7 największych korzyści z jazdy na rowerze

No Comments on 7 największych korzyści z jazdy na rowerze

Jazda na rowerze ma swoich zdeklarowanych fanów. Trudno się dziwić, ponieważ jest po prostu pozytywna. Oto 7 największych korzyści z jazdy na rowerze.

1. Pomaga dbać o zdrowie.

Jazda na rowerze to ruch i to dość intensywny, dlatego w pierwszej kolejności należy wymienić wpływ roweru na zdrowie. Jest on całkiem spory. Rower pobudza do pracy serce oraz płuca, regulując ich pracę i zwiększając wydolność, dlatego jest polecany osobom cierpiącym na astmę. Ponadto jazda na rowerze wskazana jest dla cukrzyków. Tych niestety ostatnimi czasy stale przybywa. Powinni jak najczęściej wsiadać na rower, ponieważ wysiłek fizyczny zwiększa wrażliwość komórek organizmu na insulinę. Regularna jazda na rowerze pozwala również zmniejszyć ilość złego cholesterolu. Rower ma też pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne, ponieważ jazda, szczególnie przy pięknych widokach, w otoczeniu zieleni niezwykle relaksuje.

 

dobra forma

 

2. Wpływa na zrzucenie kilogramów.

Jazda na rowerze to jeden z prostszych sposobów na zrzucenie zbędnych kilogramów. Jazda w tempie 20 kilometrów na godzinę przez 60 minut to aż 660 spalonych kalorii dla osoby ważącej 80 kilogramów. Już codzienna jazda rowerem przez chociażby 15 minut to utrata blisko 200 kalorii. Jest to zatem sposób na szybkie i zdrowe schudnięcie, nie zabierające zbyt dużo czasu. Wystarczy, że zamiast samochodem do sklepu, pracy, na uczelnię czy do szkoły wyruszymy rowerem, aby efekty już zaczęły być widoczne.

 

zrzucanie kilogramow

 

3. Modeluje sylwetkę.

Częsta jazda na rowerze wpływa na wygląd sylwetki. Wbrew pozorom nie tylko nóg (łydek i ud) i pośladków, ale także mięśni pleców, bioder i brzucha. Rower wymusza pozycję z wyprostowanym kręgosłupem, przez co również poprawia postawę.

4. Pomaga dbać o otoczenie.

Spaliny samochodów powodują nadmiar emisji dwutlenku węgla do atmosfery, przyśpieszając efekt cieplarniany, a ponadto metale ciężkie z nich pochodzące osadzają się w organizmach ludzi oraz na warzywach i owocach, które wszyscy zjadamy. Przesiadka z samochodu na rower to nic innego jak troska o środowisko naturalne i nas samych. Ponadto pomaga to rozładować korki w mieście, które są ogromnym problemem ze względu na stale wzrastającą liczbę samochodów.

5. Świetny pomysł na spędzanie wolnego czasu.

Gdy pogoda dopisuje nie pozostaje nic innego jak wsiąść na rower. To aktywnie i zdrowo spędzony czas. Ponadto rower pozwala na poznanie swoich najbliższych okolic. Nawet gdy mieszkamy w mieście niedaleko mogą znajdować się ciekawe strefy, o których nie mieliśmy pojęcia, na przykład parki lub lasy, gdzie dość trudno dotrzeć pieszo.

 

rower z przyjaciolmi

 

6. Zacieśnianie więzi.

Zamiast siedzieć w miejscu i pić alkohol ze znajomymi warto wybrać się na wycieczkę rowerową w plener. Podobnie rzecz ma się w przypadku rodzin z dziećmi. Dla najmłodszych wycieczka rowerowa to frajda, a dla wszystkich czas, jaki mogą spędzić wspólnie. Pozwala to rodzicom wpajać dobre nawyki potomstwu oraz zacieśniać z nimi więzi. Dzieci uczą się również na przykład zasad ruchu drogowego, zachowania na drodze i w terenie. Poznają gatunki roślin i zwierząt.

7. Względy ekonomiczne.

Rower można kupić już za stosunkowo niewielkie pieniądze, szczególnie używany, a będzie z pewnością służył latami. Rower nie potrzebuje paliwa, nie potrzeba również mieć wykupionego miejsca parkingowego, ani płacić za nie w mieście. Jego konstrukcja jest na tyle łatwa, iż większości napraw dokonujemy samodzielnie. Jeśli rower jest technicznie sprawny i dobrze utrzymany, bardzo rzadko zdarzają się poważne awarie, uniemożliwiające jazdę.

 

jazda na rowerze